Fager Bits – Gustav
Ett tvådelat sötmalmsbett med anatomisk form. Materialet uppmuntrar till mer kontakt och stöd i handen.
Egenskaper
- Passar hästar som:
- är känsliga men kan bli starka/stumma
- känns av och på i kontakten
- har känslig tunga
- blir ostadiga på vanliga två/tredelade bett
- Mundelen har mjuka övergångar och samma tjocklek rakt igenom för att inte skapa obehagliga punkttryck mot lanerna eller gommen. En idealisk design för känsliga hästar som saknar tillit till handen eller som lätt får sår.
- Sötmalm utsöndrar en söt smak och hjälper till att öka acceptansen och uppmuntra en ung och obalanserad häst att söka mer kontakt. Materialet kommer att rosta med tiden, vilket ökar smaken, men tänk på att torka bettet torrt efter varje användning så du inte påskyndar processen i onödan.
- Bevalbett fungerar som ett universalbett eller 2,5-ringsbett men ger mildare hävstångseffekt eftersom ringarna är helt infällda i den större bettringen. Bettet går även att använda som ett gagbett med en gagtygel/gagstrap.
Teknisk beskrivning
- Mundel i rostfritt stål med hölje av sötmalm
- Sidostycken i rostfritt stål
- Tjocklek, se tabell nedan
- Ringstorlek, se tabell nedan
- Storlek: 105–145 mm
- Normal i storlek. Är du mellan två storlekar, välj den större.
- Tillverkad i Pakistan
| Storlek | Tjocklek | Ring innerdiameter |
| 105mm | 12mm | 70mm |
| 115mm | 12mm | 70mm |
| 125mm | 14mm | 70mm |
| 135mm | 14mm | 70mm |
| 145mm | 14mm | 70mm |






















Recensioner
Det finns inga recensioner än.